Kyberšikana aneb predátor na obzoru

Současná doba nám klade do cesty řadu výzev. Dospělý člověk se s nimi musí vyrovnat. Ovšem výzvy pro naše děti jsou tu také – a rozhodně ne lehké. Pomoci musí rodiče i škola.
Vzrůstá vliv online výuky. Internet a řada komunikačních technologií nám pomáhají zvládat krizové situace. Ovšem jsme si vědomi, že i tady může na naše děti číhat nebezpečí.
Dne 6. května 2021 jsme na druhém stupni ZŠ Palackého měli intenzivní dvouhodinovku. Téma bylo naléhavé – Kyberšikana aneb predátor na obzoru. A že se jedná o opravdového predátora, byť skrytého, nám poutavě vysvětlil zkušený lektor Mgr. V. Pospíšil.
Jeho prezentace byla velmi pestrá a zaujala všechny. Využil interaktivní tabuli, pak děti hrály hru – odhad, která informace je pravá a která je lež, prošly si ,,Černé historky“, kdy dotvářely naznačený příběh. Pak lektor přednášel o kybergroomingu, záludném zneužití důvěry v kyberprostoru a následně i v reálném světě. Hovořili jsme o filmu ,,V síti“ s ukázkami na interaktivní tabuli. Důležitý byl i návod, jak reagovat při sextingu – jak postupovat a co dělat při podezření na jeho výskyt.
Zapojení a zájem žáků a žákyň ukázaly, že lektor zvolil poutavou a funkční metodu, jak dětem tuto ožehavou problematiku vysvětlit. A my jsme měli společně dobrý pocit, že naše děti jsou schopné rozeznat možná rizika, která s sebou bohužel moderní doba nese.