Podmořský svět

podmorsky-svet

Říká se, že známe víc povrch Marsu než dna našich moří a oceánů. Je to škoda, protože vodní svět je ve své pestré harmonii fascinující podívaná.

Jsme rádi, že jsme se jí mohli zprostředkovaně zúčastnit. Pozvali jsme na besedu pro naše žáky a žákyně Mgr. Radka Bohuňovského – profesionálního potápěče a instruktora potápění, tedy člověka, který má velkou osobní zkušenost se světem pod hladinou.

Dne 10.dubna jsme celé dopoledne ve dvou etapách (speciální třídy a 1. stupeň a následně druhý stupeň) mohli na této zkušenosti podílet téměř všemi smysly. Mgr. Bohuňovský se s námi podělil o své zážitky z cest po celém světě. Nejprve jsme viděli projekci krátkých videí na interaktivní tabuli. Krmení žraloků, majestátní rejnoci, zejména obrovské manty, tajemné chobotnice, prostě to, co nás dokáže zaujmout a fascinovat ožívalo před ztichlým publikem a autenticky navozovalo atmosféru, za kterou bychom jinak museli daleko cestovat.

Ale nezůstalo jen u projekce. Příjemné a zajímavé bylo i to, že si Mgr. Bohuňovský přinesl hmatatelné ukázky z mořského dna. Žáci si prohlíželi a osahávali mušle, ulity, hvězdice, korály, prostě nejhezčí a nejzajímavější předměty, které se dají z hlubin oceánu přenést na pevninu. Jejich pestrost i barevná a tvarová krása umocnila dojem z předchozí projekce. Dalším prvkem, který doplnil mozaiku zážitků, byly i předměty, které si přednášející přinesl od domorodých obyvatel exotických zemí. I jejich zvláštní romantika děti získala.

Besedy se prodloužily, žáci a žákyně nechtěli končit a rozloučit se s tajemnou i divokou krásou podmořského světa. Máme radost, že se nám podařilo tento zážitek žákům zprostředkovat a děkujeme Mgr. Bohuňovskému za jeho ochotu se o něj podělit.